Nowe dane jak transportować ponadgabaryty - na kółkach

przewóz wielkogabarytowy

Transportowanie sprzętu ciężkiego to zadanie dla

Transportowanie sprzętu ciężkiego to zadanie dla jednostek specjalnych, które z szczególnym zaangażowaniem oraz doświadczeniem wykonają określone usługi. Jak wykonać transport ciężki? Czym on się charakteryzuje

Nowe dane jak transportować ponadgabaryty - na kółkach przewóz wielkogabarytowy
? Jakie usługi dodatkowe wykonywane są w zakresie transportu ponadgabarytowego?
Transport ciężki to usługa spedycyjna towarów lub maszyn o niewymiarowej, przekraczającej ustalone wielkości lub wadze przedmiotów. Wśród akcesoriów, które wymagają tego rodzaju transportu zalicza się przede wszystkim: maszyny, pojazdy, elementy konstrukcyjne czy części budowalnych. Transport maszyn i innych urządzeń mechanicznych odbywa się zarówno na terenie kraju, jak również na trasach międzynarodowych. Doświadczona i fachowa firma oferująca transport ponadgabarytowy świadczy usługi w zakresie pakowania, zabezpieczenia towaru, przewożenia oraz rozładunku. Dzięki stale rozwijającej się technologii możliwe jest bezpieczne i bezusterkowe wykonanie powierzonych realizacji, a także wykonywanie usług dodatkowych.


Przewóz ciężkich ładunków

Transport jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki głównie z tego względu, że jego istnienie i realizacja umożliwia w dużej mierze funkcjonowanie wielu innych branż. Poza sferą usług, prawie każda firma korzysta z przewozu towarów, czy to we własnym zakresie, czy też korzystając z usług przewoźników zewnętrznych. Dlatego też obecnie przemysł transportowy jest bardzo wyspecjalizowany. Wiele kategorii przewożonych ładunków wymaga specjalnych warunków lub sprzętu, które z kolei nie znajdą zastosowania przy przewożeniu innych towarów. Dobrym przykładem jest tu transport ponadgabarytowy, który odnosi się do ładunków charakteryzujących się ponadstandardowymi wymiarami i wagą. są to między innymi elementy wielkich konstrukcji takich jak mosty, elektrownie wiatrowe czy też transformatory elektryczne. W tej kategorii ujmuje się też niekiedy transport maszyn. Z reguły przewóz tego typu ładunków wymaga indywidualnego podejścia i szytych na miarę rozwiązań. Dlatego też transport ciężki wymaga dużego doświadczenia.


W takiej sytuacji w grę wchodzi

Przepisy prawa określają dosyć szczegółowo normy dotyczące wymiarów i wagi pojazdów przemieszczających się po drogach publicznych. Zdecydowana większość transportu drogowego realizowanego każdego dnia na terenie całej Europy nie wymaga specjalnych zabiegów, aby te wytyczne zachować. Jednak zdarza się konieczność przewiezienia ładunku, który te normy przekracza. W takiej sytuacji w grę wchodzi transport ponadgabarytowy. Wymaga on zazwyczaj szczegółowego zaplanowania każdego aspektu przedsięwzięcia, poczynając od wielu formalności związanych z uzyskaniem koniecznych pozwoleń, poprzez zastosowanie specjalistycznego pojazdu, aż po dokładne zaplanowanie każdego odcinka trasy przejazdu. Może się zdarzyć, że transport ciężki wyłącznie drogami publicznymi nie będzie możliwy i będzie konieczne uzupełnienie go transportem morskim czy rzecznym. Przewóz ponadnormatywny obejmuje z reguły elementy ciężkich konstrukcji przemysłowych, transport maszyn, ciężkiego sprzętu budowlanego, linii produkcyjnych czy też rozwiązań dla przemysłu energetycznego.


Transport lądowy

Zamknięcie granic wynikające z panującej pandemii spowodowało zwiększenie nacisku na transport lądowy. Gospodarka światowa zwolniła, ale nie wyhamowała całkowicie. To, co do tej pory przewoziły samoloty transportowe czy statki, dzisiaj przewożą samochody i pociągi.

Najtrudniej w tej sytuacji ma się transport ponadgabarytowy, transport maszyn i transport ciężki. Czas realizacji znacznie się wydłużył, ponieważ transportowanie dużych ładunków jest realne tylko w nocy i musi się odbywać pod ścisłym nadzorem ekipy prowadzącej. Nie wszystkie europejskie drogi są przystosowane do takich przewozów, co oznacza potrzebę wyznaczenia ścisłej trasy.

Ponadto koszt transportu ponadgabarytowego wiąże się z zatrudnieniem większej liczby personelu oraz wypłacaniem wyższych stawek za pracę w czasie nocnym i dodatków za pracę w szkodliwych warunkach. Wymaga to wyższych ubezpieczeń zarówno ludzi, jak i samego ładunku.

Transport ciężki wymaga również dodatkowych opłat za przejazd drogami publicznymi, za wjazdy na autostradę i podatek od transportu ponadgabarytowego.