ie całej Europy nie wymaga specjalnych zabiegów, aby te wytyczne zachować. Jednak zdarza się konieczność przewiezienia ładunku, który te normy przekracza. W takiej sytuacji w grę wchodzi transport ponadgabarytowy. Wymaga on zazwyczaj szczegółowego zaplanowania każdego aspektu przedsięwzięcia, poczynając od wielu formalności związanych z uzyskaniem koniecznych pozwoleń, poprzez zastosowanie specjalistycznego pojazdu, aż po dokładne zaplanowanie każdego odcinka trasy przejazdu. Może się zdarzyć, że transport ciężki wyłącznie drogami publicznymi nie będzie możliwy i będzie konieczne uzupełnienie go transportem morskim czy rzecznym. Przewóz ponadnormatywny obejmuje z reguły elementy ciężkich konstrukcji przemysłowych, transport maszyn, ciężkiego sprzętu budowlanego, linii produkcyjnych czy też rozwiązań dla przemysłu energetycznego.
Niestety sieć torów znacznie ogranicza możliwości
Funkcjonowanie każdego państwa jest uzależnione od transportu. Kierowcy tirów, statków towarowych, piloci samolotów i inni codziennie przemierzają setki, a nawet tysiące kilometrów, aby przetransportować różne towary. Bardzo chętnie do transportu wykorzystywana jest kolej, z której pomocą można przewieźć znaczną ilość towaru. Niewątpliwą zaletą transportu kolejowego jest też jego stosunkowo niska cena. Niestety sieć torów znacznie ogranicza możliwości dotarcia w wiele miejsc.
Transport ciężki to duże przedsięwzięcie organizacyjne. Największe ładunki wymagają specjalnej organizacji przewozu. Transport ponadgabarytowy, zwany również ponadnormatywnym oznacza transport towarów, których wymiary przekraczają normy określone w przepisach dla pojazdów poruszających się po drogach. Transport maszyn i innych ładunków o nietypowych wymiarach wymaga specjalnego traktowania w zakresie organizacji i ich przewozu. Najczęstsze ładunki ponadgabarytowe to maszyny rolnicze, elementy elektrowni wiatrowych, konstrukcje stalowe itp.
Transport maszyn i innych takich towarów
Nieraz jest tak, że gdy za bardzo chcesz zaoszczędzić, koniec końców jedynie tracisz pieniądze, a nic w zamian nie zyskujesz. Zamiast więc samodzielnie planować jakże skomplikowany transport ponadgabarytowy, najlepiej postąpisz, gdy zlecisz to zadanie wykwalifikowanym specjalistom. Zaoszczędzisz w ten sposób i czas, i pieniądze. Unikniesz błędów, przez które mógłbyś bowiem zupełnie nieświadomie złamać przepisy prawne, co z kolei wiązałoby się z otrzymaniem kary finansowej.
Trasa przejazdu dla ciężkiego, ponadgabarytowego lub niewymiarowego ładunku powinna zostać zaplanowana przez specjalizujących się w tej branży ekspertów. Transport maszyn i innych takich towarów leży w zakresie kompetencji logistyków, którzy są zatrudniani przez wszystkie firmy transportowe. Do nich właśnie musisz uderzyć. Zamiast samodzielnie kombinować, zgłoś się do specjalistów, którzy zrobią wszystko za ciebie. W ten sposób zyskasz stu procentową pewność, że transport ciężki został zaplanowany i zorganizowany w zgodzie z aktualnymi przepisami drogowymi.
Każda z tych grup określa tak
Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.
Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.
Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.