tu A, do punktu B. Transport maszyn, które przekraczają możliwości "standardowych" pojazdów, wymaga odpowiedniej organizacji przejazdu. Transport ponadgabarytowy jest regulowany prawnie, wymaga pozwolenia, nie jest to zadanie dla zwykłego, przysłowiowego zjadacza chleba. Co najczęściej jest transportowane w ten sposób? Różnego rodzaju konstrukcje stalowe, przęsła mostów, elementy infrastruktury, zbiorniki, czy transformatory elektryczne. To tylko niewielka część tego, z czym na co dzień zmagają się zespoły odpowiedzialne za tak zwany transport ciężki, ponadgabarytowy.
Każde zlecenie jest inne, wymaga indywidualnego podejścia, dobrego rozplanowania i skutecznego działania. Dobór odpowiedniego pojazdu, trasy, ale także wspomnianego wcześniej zezwolenia i właściwej dokumentacji - jest najbardziej istotny.
Jak wygląda transport ponadgabarytowy?
Transport ciężki (ponadgabarytowy) to usługa polegająca na przewożeniu (transportowaniu) tego rodzaju towarów, których poszczególne parametry - przede wszystkim waga oraz wysokość, wzrost i szerokość - przekraczają te dopuszczone dla pojazdów, które poruszają się po terenie Polski. Tym samym oznacza to, że transport ponadgabarytowy jest ściśle regulowany przepisami prawnymi. Każdy, kto planuje przewieźć ładunek wykraczający poza normy musi uzyskać odpowiednie zezwolenie, by zadziałać w sposób legalny.
A co należy zrobić, aby uzyskać zezwolenie na przeprowadzenie transportu ponadgabarytowego? Według prawa wymagane jest złożenie specjalnego wniosku, który musi uwzględniać kilka ważnych dokumentów (całą ich listę można znaleźć na różnych stronach internetowych). Niezależnie natomiast od tego, czy planuje się transport maszyn, czy może jeszcze cięższej infrastruktury, każdorazowo taki przewóz musi zostać właściwie zorganizowany i zaplanowany, aby nie utrudnił on innym uczestnikom ruchu poruszania się po drogach.
Otóż wyróżnić można na przykład maszyny
Transport ponadgabarytowy jest to przede wszystkim taki transport, który przewozi ładunki przekraczające normy poruszania się po drogach. Taki asortyment jest zarówno cięższy, jak i jego rozmiar jest zdecydowanie za duży. Do tego typu transportu można zaliczyć głównie różnego rodzaju konstrukcje przemysłowe lub turbiny wiatrowe.
Transport ponadgabarytowy wymaga naprawdę przeróżnych zezwoleń, ponieważ cechuje się on tym, że jest to niebezpieczne i trudne. Całkowita masa asortymentu nie może przekraczać sześćdziesiąt ton - koniecznie trzeba o tym pamiętać. Wiele osób zastanawia się nad tym jakie ładunki są najczęściej transportowane. Otóż, wyróżnić można na przykład maszyny rolnicze, zbiorniki, bardzo ciężki sprzęt budowlany, konstrukcje stalowe oraz linie produkcyjne.
Transport ciężki charakteryzuje się również tym, że podczas przewozu można napotkać różne przeszkody. Zaliczyć do nich można na przykład ronda lub mosty. Czasami przejazd bywa wręcz niemożliwy, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy. Transport maszyn jest także niebezpieczny.
Żeby bowiem przetransportować bardzo duży czy
Maszyny w ostatnich latach podbijają przemysł. To dzięki nim możliwa staje się sprawna realizacja wielu projektów. I dotyczy to różnych gałęzi przemysłu, od rolnictwa, przez budownictwo, aż po górnictwo. Nie da się więc ukryć, że bez maszyn przemysł rozwijać się nie może. No i tu pojawia się pytanie o to, jak maszyny transportować, gdy ich wymiary czy ciężar przekraczają przyjęte normy.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do definicji transportu ciężkiego. Znany też jako transport ponadgabarytowy, jest gałęzią bardzo specyficzną. Żeby bowiem przetransportować bardzo duży, czy bardzo ciężki ładunek, trzeba spełnić określone warunki. Transport ciężki, w tym transport maszyn, wymaga zawsze specjalnego zezwolenia. A to wydawane jest na podstawie dostarczonej dokumentacji, która udowadnia, że zaplanowana trasa jest możliwa do realizacji.
Jeśli więc ktoś chce przetransportować maszynę, musi zgłosić się do firmy, która zajmuje się tego typu transportem.Wszystko musi być bowiem zgodne z prawem.